time machine ile macbook yedekleme

macOS’larda bulunan time machine yazılımı ile macbook’unuzu düzenli olarak yedekleyebilirsiniz.Bu şekilde dosyalarınızın günlük hatta saatlik versiyonlarına ulaşabilir,temiz kurulum sonrası time machine yedeklemesinden dosyalarınızı geri yükleyebilirsiniz.

Öncelikle Spotlight arama ekranına time machine yazarak programı çalıştırıyoruz.İlk konfigrasyon sonrası bilgisayarınız 1 adet tam backup alacak,sonrasında değişkenlikleri saatlik olarak kayıt edecek.

Burada gördüğünüz select backup disk ile ilk adımı atıyoruz.Eğer ntfs ya da fat gibi windows tarafından kullanılan dosya sistemi mevcut bir disk seçerseniz diski tekrar formatlamayı önerecek.Bu sebeple yedekleme yapacağınız disk içeriği tamamen silinecektir.

Sol tarafda görünen backup automacially ile disk takılı olduğunda saat başı yedekleme yapacağını belirtiyor.Eğer yedekleme dahil edilmesini istemediğiniz dosyalarınız varsa(film,muzik,kişisel dosya vs.) options kısmından bunu da yapılandırabilirsiniz.

Bu aşamadan sonra yedekleme işlemini bitirmiş ve otomatik yedek alacak şekilde ayarlamış olduk.Çalışan sisteminizde yedeklerden silinen bir dosyayı geri getirmek isterseniz spotlight ekranına time machine yazabilirsiniz.

Bu görseldeki gibi saat ya da gün seçerek istediğniiz dosyaya erişebiliyorsnuz.

Eğer yedeğinizi başka bir mac’e geri yüklemek ya da format/yeni kurulum sonrası geri yüklemek istiyorsanız,yine spotlight ekranından Geçiş Yardımcısı’nı kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s