Vmware Vcenter Standalone Converter(vm to vm copy)

Vmware tarafından hazırlanan bu ücretsiz araç ile Powered-On durumdaki fiziksel sunucunuzu Esxi Server üzerine convert ederek sanallaştırabilir yada Vmware Esxi Server üzerinde bulunan sanal sunucunuzu farklı bir Esxi server üzerine taşıyabilirsiniz.

Esxi to Esxi işlemini direkt vpshere client üzerinden yaptığımızda sanal makina dosyasını ilk önce lokal diskimize download edip daha sonra yeni sunucu datastorage üzerine upload etmemiz gerekirki bu işlem kopyalanacak virtual machine boyutunun buyuk olduğunu düşünürsek(örneğin benim çalışmamda yaklaşık 400GB) bu yöntemle 400Gb iki kere kopyalanmış olacak,buda geçirilecek zaman kaybını 2 katına çıkarmış olacak.

https://my.vmware.com/web/vmware/info/slug/infrastructure_operations_management/vmware_vcenter_converter_standalone/5_0 adresinden gerekli olan program download edilebilir.

Programı çalıştırdıkdan Convert Machine butonu ile operasyona başlıyoruz.

 

001

 

 

 

 

 

İkinci aşama Source yani kaynak sunucu bilgileri.Eğer bir fiziksel makina convert edilecekse Powered On Machine,yada bizim yaptığımız gibi Vmware Esxi Server üzerindeki Host kopyalanacaksa Vmware Infrastructure Virtual Machine ile yolumuza devam ediyoruz.

002

 

Ve Destination yani Hedef ekranı karşımızda.Burayada hedef Vmware Esxi Server erişim bilgilerimizi girerek işlemi tam anlamıyla başlatıyoruz.

Kopyalama işlemi başladıktan sonra aşağıdaki gibi ekran karşımıza çıkıyor,

Bunun anlamı 16 saat burda hapis oldunuz demektir.Parmaklarınızı d,a,s,d tuşlarınıza yaklaştırıp Counter Strike oynayabilirsiniz,yada Hidden Garden’da sigara içebilirsiniz.Yapacak o kadar çok iş varken vakit geçirmek için ilk aklıma gelenler o kadar yersizki.

 

 

 

 

 

 

005

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s